Keď zoznámime náš osobný harmonogram s našim cieľom chudnutia, všetko sa môže veľmi rýchlo vymknúť spod kontroly. Otázka „Ako schudnúť pre zdravie?“ sa výrazne líši od otázky „Ako schudnúť v oblasti brucha a bokov za dva týždne?“. V televízií a na internete môžeme sledovať drastické príbehy, ktoré nám zmenia vnímanie o tom, čo je reálne a dosiahnuteľné.

Naša mentalita typu „čím viac, tým lepšie“ nám často hovorí:

„Ak zníženie kalorického príjmu o 300 kalóríí vedie k malým viditeľným zmenám predstavme si, čo by sa stalo po znížení kalorického príjmu o 600 alebo 1000 kalórií!“

No v skutočnosti, to takto bohužiaľ nefunguje.

Neustále znižovanie kalorického príjmu môže uškodiť.

Zníženie kalorického príjmu na veľmi nízku hladinu prináša veľmi malú odmenu za veľa rizika. Cesty vedúce k rýchlemu chudnutiu samozrejme existujú (využitie intermittent fastingu, sacharidových vĺn, voľba správneho rozloženia makroživín v jedálničku o čom sa od nás dozvieš v ďalších častiach tohto sprievodcu). Takmer všetky tieto metódy sú ale najefektívnejšie až v momente, keď si základne návyky zdravého stravovania pohybu perfektne zautomatizuješ.

Zatiaľ čo tieto návyky nemáš zautomatizované môže sa pri využívaní rýchlych metód chudnutia veľmi jednoducho stať, že sa šance na udržanie tvojej diéty budú výrazne znižovať. Najmä ak často pociťuješ hlad, ovládajú ťa rôzne chúťky a na nič ti nezostáva energia. Pravdepodobne schudneš toľko, koľko chceš, no v momente keď začneš znovu jesť tak, ako si bol zvyknutý jesť pred diétou, nastúpi už známy Jo-Jo efekt a s veľkou určitosťou naberieš stratenú hmotnosť späť. Môže sa stať, že pribudne aj pár kíl navyše.

Jo-Jo efekt výrazne komplikuje chudnutie.

Každým ukončením krátkodobej diéty a obnovením pôvodných stravovacích návykov sa celý proces spaľovania podkožného tuku stáva ťažším a zároveň sa zjednodušuje spätné naberanie hmotnosti. Tento Jo-Jo efekt môže poškodiť celkový metabolizmus a znížiť bazálny metabolizmus, ktorý vyjadruje spálené kalórie v priebehu dňa bežnými procesmi ľudského organizmu. Čím je nižšia hodnota bazálneho metabolizmu, tým menej kalórií počas dňa spáliš aj pri rovnakom kalorickom príjme a aktívnom výdaji. A to je pri chudnutí presne opačný efekt ako ten, ktorý chcete dosiahnuť.

Dlhodobý plán je správnym krokom vedúcim k úspechu.

Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa úspech pri redukcií Vašej hmotnosti dostaví po tom, čo zvolíš dlhodobý postup. Tvoj metabolizmus bude pracovať spolu s tebou a nie proti tebe! Autorka Sohee Lee napísala zhrnutie viacerých štúdií, ktorých autori sa zhodujú na tom, že tri týždne (21 dní) tréningového programu a stravovania sa s cieľom schudnúť stačia na vytvorenie dlhodobých a zdravých návykov.

V prípade, že si svoju diétu s tréningovým programom nastavíš na dlhšie obdobie, napr. štyri, či šesť týždňov, môžeš dosiahnuť prekvapujúcich výsledkov.

Stanovenie plánu ti dá aj dostatok času, ktorý môžeš využiť na vyladenie svojich stravovacích a pohybových návykov, na zistenie, ktoré potraviny a ich kombinácie alebo doplnky stravy sú pre teba prínosom a pomáhajú s dosahovaním cieľov.

Ako rýchlo by teda hmotnosť mala klesať?

Jednoducho povedané: čo najpomalšie to pôjde. Vzhľadom k tomu môže byť váha, ktorou sa denne vážiš tvojim najlepším priateľom alebo úhlavným nepriateľom. Aj napriek tomu, že tvojim cieľom je redukcia hmotnosti, váha nemusí vždy reálne a presne zobrazovať to, čo sa v tvojom tele deje. Keď sa vážiš, musíš vždy pamätať na to, že udržateľný progres je vo väčšine prípadov pomalý. V závislosti od počtu kalórií ktoré si ubral zo svojho jedálnička a od úrovne pohybovej aktivity, zhodiť 0,5 až 1kg týždenne je dosiahnuteľný plán. Ak vieš, že postavenie sa na váhu ťa dostáva do stresu, neboj sa ju nepoužívať. Veľa úspešných športovcov a atlétov ju tiež nepoužíva.

Všetky dôležité informácie ohľadom tréningu a jedálnička získaš veľmi jednoducho, stačí, keď sa zaregistruješ k nám a získaš program RTP.

V ďalšej časti nášho sprievodcu sa pozrieme na správne rozdelenie makroživín v jedálničku.

Zdroj: bodybuilding.com

Mohlo by sa páčiť
Zdravé jedlo, ktoré si so sebou vezmeš kdekoľvek.7 benefitov a dôvodov prečo cvičiť mŕtvy ťah!

Okomentovať:

(nepovinné)

Napíš prvý komentár