Z čisto technického hľadiska, by si si mohol všimnúť pozitívneho výsledku len postupným znižovaním konzumácie jedál z reťazcov rýchleho občerstvenia. No ak chceš zažiť dlhodobé a vytrvalé zmeny na tvojom tele, ak chceš ostať zdravý a zvýšiť svoju výkonnosť, je lepšie pozrieť sa bližšie na množstvo makroživín, ktoré denne konzumuješ.

Makroživiny sú základnou stavebnou jednotkou tvojho jedálnička.

Existujú tri základné makroživiny (makrá): sacharidy, tuky a proteíny (bielkoviny). Príjem všetkých troch je nevyhnutný pre zdravie a výkon človeka, no je nekonečno veľa možností ako ich vo svojom stravovaní kombinovať. Tvoje možnosti sú naozaj pestré. Od výrazne nízko-sacharidovej ketogenickej diéty, kde sa príjem sacharidov blíži k nule a naopak príjem tukov sa výrazne zvyšuje, až po tzv. „sacharidové vlny“, kde sa príjem sacharidov mení každým dňom podľa tvojho tréningového plánu.

V dnešnej internetovej dobe je veľmi jednoduché si sadnúť k počítaču a vyhľadať si stovky rôznych jedálničkov. Tie sa rozlišujú svojím rozsahom a extrémizmom. Pre začiatok je ale najlepšie pre väčšinu ľudí udržať si jeden stály pomer medzi jednotlivými makroživinami vo svojom jedálničku a sústrediť sa najmä na kvalitu a pravidelnosť.

Množstvo diét je založených na vysokom príjme tuku a sacharidov, no obsahujú málo proteínov. Osvedčený pomer makroživín na začiatok a vyrovnanie rôznych nevyvážeností v stravovaní sa udáva nasledovne:

  • 20% z celkového kalorického príjmu tvoria tuky
  • 40% sacharidy
  • 40% proteíny

Americký fitnessový model a tréner Obi Obadike tvrdí, že pre neho najlepšie funguje pomer 20% tukov, 30% sacharidov a 50% proteínov. S týmto pomerom dokáže stále trénovať na maximum a zároveň si dlhodobo udržať nízku úroveň podkožného tuku. Iní tréneri a atléti zvyknú mať úspech aj pri iných pomeroch (napríklad: 30/30/40 alebo 25/35/40), najmä pri sedavejšej práci je vidieť výraznejšie zmeny po znížení kalorického príjmu zo sacharidov a pri zvýšení bielkovín.

S časom samozrejme môžeš robiť úpravy v tomto pomere tak, aby to vyhovovalo tvojim požiadavkám z hľadiska obľúbeného jedla, reakcie tela alebo úrovne dennej aktivity.

Priestor pre experimentovanie a úpravy je naozaj veľký, no stále je potrebné pravidelne dodržiavať niektoré pravidlá.

Tieto dva faktory sú práve tými faktormi, ktoré najviac spájajú diétu s úspechom:

  1. celkový kalorický príjem;
  2. denný príjem bielkovín.

Mať vyrovnaný nutričný plán nie len pomôže pri chudnutí, ale pomôže aj pri udržaní telesnej hmotnosti a vašich výsledkov po dlhšiu dobu. Udržiavať telesný stav a nedostávať sa do Jo-Jo stavu je nevyhnutnou a základnou stavebnou časťou úspešného chudnutia a zdravého života.

Všetky dôležité informácie ohľadom tréningu a jedálnička získaš veľmi jednoducho, stačí, keď sa zaregistruješ k nám a získaš program RTP.

V našej ďalšej časti sa pozrieme bližšie na to, ktorý tréning zvoliť pre čo najefektívnejšie chudnutie.

Zdroj: bodybuilding.com

Mohlo by sa páčiť
Zdravé jedlo, ktoré si so sebou vezmeš kdekoľvek.7 benefitov a dôvodov prečo cvičiť mŕtvy ťah!

Okomentovať:

(nepovinné)

Napíš prvý komentár