Jednotlivé typy postavy majú určitú predispozíciu vynikať v určitom športe. Samozrejme tvrdá drina dokáže poraziť aj túto predispozíciu alebo talent, preto sa nikdy nevzdávaj ak máš sen vynikať v nejakom športe!

Postupne si prejdeme základné charakteristiky somatotypov.

Prvým z týchto typov je ENDOMORF. Tento typ sa vyznačuje vyšším množstvom tuku, s užším zápästím. Zvyčajne nie sú príliš vysokí a bývajú zavalitejší. Aj napriek tomu, že zvyknú mať vyššie percento tuku, majú taktiež vyšší objem svalovej hmoty.

Pre pomalší metabolizmus týchto jedincov, je nutné si v tomto prípade strážiť stravovanie. Pre tento typ sa všeobecne odporúča zvýšiť aerobnú aktivitu.

O ďalšom type môžeme povedať, že získal od prírody „genetický dar“. Je to MEZOMORF. Tento od prírody atletický typ sa vyznačuje širokými ramenami a úzkymi bokmi. Títo jedinci nemajú žiadny problém s naberaním svalovej hmoty a zároveň znižovaním telesného tuku vďaka rýchlemu metabolizmu. Jeho svalové skupiny sú výrazné a majú silnú kostru. Tento somatotyp má veľmi dobré predpoklady stať sa kulturistom.

Posledným typom je EKTOMORF. Základné charakteristiky tohto typu sú nižšia hmotnosť, dlhšie kosti, málo svalovej hmoty a užšie ramená. Ektomorf naberá svalovú hmotu veľmi pomaly a pretože má veľmi rýchly metabolizmus zvyčajne nemá problém s nadváhou. Najdôležitejšou nutričnou živinou u ektomorfa by mali byť sacharidy, aby dokázal optimálne udržať váhu alebo pribrať.

Nedávno som narazil na zaujímavú metódu určenia v ktorej oblasti športu by ste sa teoreticky mohli uplatniť na základe toho ku ktorému somatotypu sa najviac hodíte. Určíme si 3 body a naša stupnica bude od 1 po 7.

1 – znamená že Vaše rysy sa minimálne podobajú danému somatotypu a naopak 7 – vaše rysy sa maximálne podobajú danému somatotypu . Prvé číslo bude hovoriť ako sa hodíme ku endomorfovi, druhé ku mezomorfovi a tretie ku ektomorfovi.

Príklad toho aké športy pre dané somatotypy sú najvhodnejšie môžete nájsť na obrázku nižšie.

Mohlo by sa páčiť
Zdravé jedlo, ktoré si so sebou vezmeš kdekoľvek.7 benefitov a dôvodov prečo cvičiť mŕtvy ťah!

Okomentovať:

(nepovinné)

Napíš prvý komentár